Markette külçe altın satışı market zinciri Costco’nun satışlarını patlattı

Aralık ayında Costco marketten alışveriş yapan genç bir çiftin dikkatini, asla kaçırılmayacak bir teklif çekmişti: 1 onsluk (28,35 gram) fiziki altının raftaki fiyatı 2,069 dolardan satılıyordu. Kısa bir araştırma sonrasında altının fiyatının piyasanın 3 dolar altında olduğunu gören genç adam, yatırım amacıyla aldığı 1 onsluk altını hemen alışveriş sepetindeki tavuk ve yumurtaların arasına attı.

ABD’LİLER FİZİKİ ALTINI SEVDİ

Fiziki altın satışının çok yaygın olmadığı ABD’de Costco marketler zinciri önce online ve daha sonra da bazı mağazalarında fiziki külçe altın satışına başladı. Gallup araştırmasının sonucuna göre, külçe altınların satışa çıkar çıkmaz saatler içinde tükenmesinin nedeni ABD vatandaşlarının, borsa veya diğer fonlara rağmen altını artık daha güvenli bir yatırım aracı olarak görmeye başlaması oldu.

BELİRSİZLİK ALTINA YÖNELTTİ

ABD’de çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu altın yatırımcıları, yaşanmakta olan ekonomik ve küresel belirsizlikler karşısında altını güvenli bir yatırım aracı olarak görüyor. Ukrayna ve Gazze’de yaşanan savaşlar, Covid 19 pandemisinin getirdiği ruh hali ve yakında yaşanması beklenen finansal afetler altına yatırımın başlıca motivasyonu oldu.

GENÇ ÇİFTİN YATIRIM TERCİHLERİ

Costco’dan külçe altın alan genç çift, ABD doları olarak bekleyen birikimlerinin enflasyon karşısında eridiğini belirtti. Bunu dengelemek amacıyla yatırımlarını gümüş ve altınla çeşitlendirdiklerini söyleyen ABD’li çiftin yaklaşık 401 bin doları da borsa ve kripto varlıklarda duruyor. Çift, gidişatın belirsiz olduğu böylesi durumlarda bu gibi çeşitli yatırım araçlarına sahip olmanın bir şans olduğunu söylüyor.

KUŞAĞA GÖRE YATIRIM ARACI DEĞİŞİYOR

State Street firmasının araştırmasına göre, altına en çok güvenen ve geleceği için olumlu düşünen kuşak Milenyum kuşağı. ABD’de fiziki altına ulaşımın ve satışının kolaylaşması bu kuşağın %17’sinin altına yatırım yapmasına neden oldu. Daha eski kuşakları altın yatırımı ise % 10 seviyesinde kaldı. Milenyum kuşağının bu kararı almasında ekonomiye olan genel güvensizlik ve finansal sitemde ardı ardına yaşanan banka batışları etkili oldu.

ALTIN HER ZAMAN GÜVENLİ LİMAN

Tarihi bir gerçek olarak ekonominin kötüye gittiği zamanlarda altın her zaman yükselmiştir. ABD’de 2023 yılında ekonominin büyümesine, enflasyonun nispeten kontrol altına alınmasına ve finans sektöründe yaşanan % 5’lik kayba oranla altın % 13 pirim yaptı.
Buna rağmen uzmanlar yatırımcıları, tüm yatırımlarını sadece metal piyasasında değerlendirmemeleri konusunda uyarıyor. Çünkü son 10 yılda altın % 76 artış gösterirken S& P 500 piyasası % 176 oranında yükseldi.

COSTCO’NUN ALTIN BAŞARISI

ABD’nin ünlü alışveriş marketi zinciri Costco 2023 yılında marketlerde yaptığı külçe altın satışından 100 milyon dolarlık ciro yaptı. Costco piyasanın biraz altında uyguladığı fiyat politikasının yanında, müşterilerinin satın alabileceği günlük altın miktarına kota getiriyor. Şubat ayında son verilen uygulama Costco bilançolarına 2023 son çeyreğinde % 18 artış sağladı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x